SK JIČIN

Oficiální stránky fotbalového klubu
SK JIČIN
skjicin.sklub.cz

Příští zápas

Historie 1898-1989

Historie 1898 - 1989

V Jičíně ale vyrůstala pomalu konkurence. Vznikl další fotbalový kroužek, který se později nazýval SK Brabenec a stal se největším konkurentem SK Jičín. V té době se již hrály pravidelné zápasy. Hotovou senzací byl zápas uskutečněný zásluhou internacionála ing. Bendy. Byl to první zájezd klubu pražské Slávie, klubu, jehož jméno bylo známé po celém kontinentě. Jičín prohrál sice 18:0, ale na tehdejší úroveň Slávie, to byla porážka téměř přijatelná.

Od té doby začal navazovat Jičín sportovní styky s ostatními kluby, jako byl Hradec Králové, Mladá Boleslav, Kolín, Dvůr Králové a Nový Bydžov. V letech 1907 - 1911 měl již Jičín své jméno ve sportovním světě, které potvrdil nejlépe v r.1910 zápasem s SK Slávií Praha (mistr koruny české), po výsledku 2:2, když ještě v poločase vedl 2:0. Zájezd do Jičína tehdy organizoval a vedl populární rozhlasový reportér Laufer, tehdejší sekretář Slávie.
Všechny zápasy se tehdy hrály na vojenském cvičišti za nemocnicí. V čele organizace i materiálního zabezpečení stáli vždy pánové Kareis, Hell, Havelka, Kykal, Halíř. Nedostatek vlastního hřiště byl při vynikající klubové činnosti pociťován stále silněji.

Počátek r. 1912 znamenal uskutečnění dlouho nevyslovených tužeb - stavba hřiště byla zahájena. Stavební práce byly dokončeny počátkem roku 1913. Mnozí i mladší příznivci jičínského fotbalu si jistě pamatují škvárové hřiště pod Čeřovkou.
V roce 1912 pracoval výbor ve složení : Předsedou se stal p. Dr. Lohař, členy výboru byli zvoleni pánové Kareis, Jíra st., Hell, Šmejc, Zajíček st., Fejfar, Dr.Mrňák, Burda. V té době nehrálo už jenom A mužstvo ale také rezerva.

Léta válečná nebyla pro klub jednoduchá. Pouze osobní obětavostí některých členů (Dr.Pelikán, Čihula, Kareis, Dr.Mrňák, Dr.Trnka, Maštalíř, Jírů) udržoval klub základní činnost. Obnovená činnost začala již během války.

V roce 1917 byl SK Jičín přijat v Hradci Králové do fotbalového svazu. V roce 1918 byly zřízeny župy. Ve stejném roce se v Jičíně uskutečnily oslavy 20 let kopané v Jičíně.

V měsíci červnu se také poprvé dozvídáme o existenci klubu Čechie Jičín. První zápas SK Jičín - SK Čechie Jičín skončil 5:2. Za SK nastoupili: Pažout, Khun, Ottomanský, Bradáč, Višňák, Havel, Hladký, Hell, Kykal, Vaněk, Janďourek. 25.ledna 1920 se konala župní schůze v Mladé Boleslavi. Do I.třídy byla zařazena družstva Čechie Mladá Boleslav, Liberec, Nový Bydžov, SK Jičín a Čechie Jičín. SK Jičín však ze soutěže vystupuje a žádá o zařazení do župy východočeské. Další novinkou byl meziměstský zápas vybraných jedenáctek Jičína a Mladé Boleslavi. Utkání hrané v Mladé Boleslavi vyhrálo družstvo Jičína 1:4. Jičín reprezentovala tato jedenáctka: Křivka (SK Jičín), Marks (Čechie Jičín), Chvalouský, Khun, Holinka, Mádr (SK), Ponocný, Ježek (Čechie), Hell, Kvapil (SK) a Janďourek (Čechie).

Koncem roku se vytvořil v Jičíně třetí klub AC Sparta Jičín, jehož zakladatelem byl místní těžkoatletický zápasník Málek a hráčskou hvězdou známý internacionál Sparty, Frant. Hojer, který v té době v Jičíně vojákoval. Klub měl ale velice krátké trvání.

Počátek roku 1923 byl ve znamení blížících se oslav čtvrtstoletí klubové činnosti. Svolána byla valná hromada, která zvolila nový výbor. V čele oddílu byl předseda pan Emil Maštalíř.

I tragedie a smutek provázely čas od času fotbalová klání. Za velmi tragických okolností byl ukončen zápas se Slávii Praha r.1923, když do tribuny udeřil blesk a zabil vojína Beneše z Náchoda, stojícího na schodech tribuny. Bylo zraněno několik dalších osob, z nichž další dvě zemřely.

V poválečných letech procházel SK Jičín úpadkem, který vyvrcholil v r.1924 sestupem do II.třídy severočeské župy. Určitý vzestup přišel na počátku r.1925, když do čela klubu byl jako předseda zvolen osvědčený Josef Pluhař. Mužstvo sehrálo za celý rok 42 zápasy, z toho 28 vyhrálo, 10 remizovalo a jen čtyři prohrálo! Družstvo nastupovalo v tomto složení: Šercl, Lisý, Palec, Halíř, Čebiš, Mareš, Ježek, Holinka, John, Havelka, Poláček, Hell, Hladký B, Holec, Mádr, Dousek, Křeček, Chvalouský, Teufer, Janďourek Ant., Horký, Hanuš, Mackovič.

V roce 1927 měla valná hromada impozantní účast 85 členů. Do čela byl zvolen předseda Arne Karais. A mužstvo nastupovalo nejčastěji v sestavě: Režný, Janďourek K, Zadrobílek, Čebiš, Mareš, Holinka , Janďourek A, Křeček , Borecký, Teufert, Sládek, Šváb, Schleicher a Ponocný.

První mezinárodní zápas sehrál SK Jičín s Tureckým národním Olympijským mužstvem dne 6.května 1928 s výsledkem 0:3 (0:1) pro Turecko.

Rok 1929 se vyznačoval průměrnými výkony prvního mužstva. Nejúspěšnějším celkem klubu se stali dorostenci. Ti získali stříbrný pohár jubilejního dorosteneckého turnaje Viktorie Žižkov v Praze , kde se umístili na druhém místě hned za vítězem, pořádající Viktorkou.

V této době disponoval klub třemi družstvy. K mistrovským i přátelským utkáním nastupovali pravidelně muži A , dorost a zájezdní jedenáctka.

V roce 1932 jsme se v mistrovských utkáních sešli s těmito celky: AFK Nymburk, SK Mladá Boleslav, Aston Villa Mladá Boleslav, SK Mnichovohradištský, Polaban Nymburk, SK Turnov. Většinou jsme nastupovali v této sestavě: Nožička, Vytvar, Ježek, Holinka, Zajíc, Janďourek, Haken, Podrazil, Luger, Tejchman, Bálek.

Rok 1938 byl zajímavý především soustředěným úsilím našeho družstva zvítězit v mistrovství PSŽF a vybojovat si cestou kvalifikace postup do divize českého venkova. První cíl se podařil. Ve finále PSŽF porazil SK Jičín celek SK Semil vysoko 7:1. V kvalifikaci s AFK Respo Kutná Hora už ale náš celek neuspěl. V sestavě se nejčastěji objevovali: Hladký, Janďourek, Deyl, Tejchman, Brzák, Šulc, Vytvar, Čurda, Novotný , Zikmund, Janďourek Ant.

Rok 1942 byl odrazovým můstkem do divize. Po podzimní části mistrovské soutěže obsadil Jičín první místo. Valná hromada se vzhledem k okupaci nekonala. Celou agendu v roce 1943 vedl dosavadní předseda ing. Dousek se svými spolupracovníky. I jarní část mistrovské soutěže v roce 1943 se vydařila, a tak SK Jičín postoupil, poprvé v historii, do divize českého venkova. V posledním rozhodujícím utkání porazil doma AFK Nymburk 6:3 (3:2) a stal se vítězem PSŽF. Branky stříleli: Hladík 3, Šulc 2, Nedvěd 1. Stalo se 13.června 1943, za přítomnosti 3 500 diváků - neuvěřitelné. Vítězná sestava: V.Zikmund - Procházka, Říčánek - Ludvík, Štolba, Brettschneider - Nedvěd, Hladík, Špicar, Šulc, Brzák. Před zahájením mistrovských utkání divize došlo i k rekonstrukci hřiště. Cituji z kroniky: Hřiště vyrostlo z usilovné práce, z lásky ke sportu a z nezištnosti Jičíňáků. V celkové bilanci první divizní sezóny na tom nebyl náš celek nejhůře. V soutěži se udržel, obsadil sedmé místo ze dvanácti účastníků. Trenérem byl Fr.Tomek. Dne 27.8.1944 měl být zahájen další ročník divize. Třetí říše však vydala zákaz všech her. Divize byla zahájena 26.8.1945. Postupně, jak na podzim, tak i v jarní části, šlo mužstvo od porážky k porážce až nakonec v ročníku 1945 - 46 z divize sestoupilo. Nejčastěji hrála tato sestava: Šembera, Procházka, Kulhavý, Špicar, Brettschneidr, Weisl, Bulík, Vykus, Vančura, Hladík, Soukup, Liška , Morávek.

V ročníku 1946 - 47 hrál SK Jičín I.A třídu. V důsledku politických událostí v únoru 1948 byl klub přejmenován na RDP a v roce následujícím byla tělovýchova sloučena pod jednotnou organizaci Sokol.

V roce 1949 se Jičín umístil na sestupových příčkách a v následujícím ročníku hrál I.B třídu. Podobně i v letech 1952 - 1958, kdy oddíl hrál pod různými názvy, jako ČSAD, Dynamo, Slávia. Střídala se I.A třída s I.B třídou. Změny byly i ve vedení klubu. Předsedu V. Vaňka vystřídal Jaroslav Palas. V těchto letech se střídali v dresu hráči: Svoboda M, Svoboda V, Šmejc, Honys, Kulhánek, Koš´ták, Neuman, Vestfál, Švendler, Havel, Brunclík, Mazura, Novotný, Čulík, Urban, Brzobohatý, Kocour, Skockovský, Kredvík, Šuk, Tryzubský, Vrabec, Toth, Krupka.

Dne 29.června 1958 se na hřišti Pod Čeřovkou odehrálo poslední derby mezi Slávií (SK) Jičín a Spartakem (Čechie) Jičín. Utkání skončilo vítězstvím Slávie 4:1 (0:1). Branky: Honys, Toth, Svoboda, Hnízdo - Ludvík ml. Přihlíželo 600 diváků. Bylo to poslední utkání před sloučením. Tímto vítězstvím si Slávie zajistila postup do 1.A třídy.

Ustavující schůze oddílu TJ Jičín se konala 5.června 1958 v hotelu Slávie. Na této schůzi byl zvolen 58. členný výbor v čele s předsedou J. Palasem. TJ Jičín vznikla sloučením tří jednot: Slávie Jičín (SK) založena 1898, Spartaku Jičín (Čechie) založena 1919 a Rudé Hvězdy (ozbrojené složky). Předpokládané zvýšení výkonnosti, především u prvního mužstva ale sloučení nepřineslo. V ročníku 1958 - 59 následoval sestup do 1.B třídy. V následujícím ročníku 1959 - 60 následuje dokonce další sestup, tentokrát až do okresního přeboru. Příští rok se mužstvo vrací do 1.B třídy. Postupuje stále výš a od ročníku 1962 - 63 hraje 1.A třídu. Nejčastěji nastupovali tito hráči: Domanský, Homola, Dostál, Pták, Kubín, Chramosta, Pižl, Zuzka, Hnízdo, Havel, Kredvík, Lelkéš, Tóth, Nožička. Od návratu do 1.A třídy zůstává v této soutěži TJ Jičín po dlouhou řadu let. Až v ročníku 1973 - 74 sestupuje, aby si na pouhý jeden rok vyzkoušel, jak chutná fotbalový chlebíček v 1.B třídě.

V ročníku 1964 - 65 je předsedou Fr. Lánský, kterého střídá Karel Zima.

V ročníku 1968 - 69 se podařil husarský kousek našim dorostencům. Poslední postup dorostu do vyšší soutěže jsme registrovali v roce 1959 (dorostenecká liga) a od té doby nic. Až v tomto posledním ročníku zaznamenali kluci postup do krajského přeboru. Trenér Dytrych. V prvním ročníku kraského přeboru šesté místo. V ročníku 1969 - 70 vyhráli naši žáci okresní přebor a postoupili do nově se tvořícího krajského přeboru.V následujícím ročníku ale sestoupili.

V ročníku 1970 - 71 je předsedou oddílu Fr. Lánský, trenérem prvního mužstva Josef Honys, trenérem A i B dorostu pan Jan Tuna. A mužstvo skončilo osmé.

V ročníku 1971 - 72 sestoupil A dorost z krajského přeboru. A muži hrají stále 1.A třídu. Sestup do 1. B třídy je postihl v ročníku 1973 - 74. Naštěstí pouze na jeden rok. Začátek nebyl sice lichotivý, ale když se mužstva v průběhu podzimu ujal trenér Dytrych, nastala diametrální změna. Za úvodní čtyři jarní kola šlo mužstvo do čela tabulky. První příčku už neopustilo do konce soutěže a vrátilo se zpět do 1.A třídy. O postup se zasloužili hráči: Pařík, Zachara, Otáhal, Kozma, Klapka, Chalupa, Pokorný, Malý, Lelek, Martínek, Vinklář, Veselý, Vejvoda, Bouška. Trenér Dytrych, vedoucí Jan Nožička.

V ročníku 1975 - 76 se A mužstvo jako nováček soutěže pustilo s chutí do boje o mistrovské body v 1.A třídě. První místo v tabulce téměř po celou soutěž. Jasný postup do krajského přeboru, vlastně po třiceti letech. Nejlepšími střelci byli: Pokorný 21, Lelek 14, Vejvoda a J. Martínek 10. Trenérem mužstva byl V. Dytrych, vedoucím J. Nožička. Postupový kádr hráčů tvořili: Pařík, Zachara, Otáhal, Chalupa, Pokorný, Veselý, Lelek, Klapka, Vejvoda, Martínek J, Stříhavka,Vinklář. V oblastním přeboru odešel trenér Dytrych a po čtyři roky, co jsme oblastní přebor hráli, se mužstvo pohybovalo v dolních patrech tabulky. V ročníku 1979 - 80 přišel zákonitě sestup zpět do 1.A třídy. Předsedou byl Arnošt Kozma.

Počátkem 80 let dolehla na klub fotbalová krize. Po sestupu z oblastního přeboru A mužstvo pouze prošlo 1.A třídou a ocitlo se znovu v 1.B třídě. V ročníku 1981 - 82 obsadilo A mužstvo v 1.B třídě až čtvrtou příčku a o postupu si mohlo nechat jenom zdát. V té době se dařilo pouze dorostencům, kteří vykopali oblastní přebor. Výbor pracoval v té době ve složení: A.Kozma - předseda + sekretář, dále pánové Ondřich, Bacílek, ing. Rejha, Antoš, Carda, Sedláček, Stejskal, Kolman. Hráčský kádr tvořili: Málek, Provazník, Dufek, Slanina, Hanuš, Pokorný, Strouhal, Štál, Mikolášek, Klíma, Rachota, Vojtíšek, Jeník, Svoboda. Trenérem byl Fr. Bezucha.

Následují soutěžní ročník byl postup na dosah. Neuvěřitelné selhání v závěru soutěže rozhodlo, že z postupu se radoval Nový Bydžov. Nedařilo se ani dorostu, který sestoupil z oblastního přeboru. V krajském přeboru startovala i obě žákovská družstva. Ani další ročník postup A mužstva nepřinesl. V té době se stal předsedou Fr. Sedláček, místopř. Jar. Šindelář. Hráčský kádr A mužstva tvořili: Kodeš, Drázský, Hanuš, Pavlišta, Klíma, Horák, Drahoňovský, Nauš, Kůtek, Dufek, Nožička, Česák, Klos, Pokorný, Šimánek, Šulc, Kriso.

Po několika ročnících fotbalového půstu se stal ročník 1988 - 89 jedním z nejúspěšnějších v novodobé historii. Oddíl slavil totiž dva postupy. Trenér Neuman a vedoucí Jiří Jeník vytvořili z prvního mužstva partu bojovníků, která vybojovala postup do 1.A třídy. Hráčský kádr tvořili: Fejfar, Kolář, Klíma, Nauš, Klos, Svoboda, Votrubec, Krykorka, Kodeš, Šulc, Hlavatý, Khun, Šimánek, Kozma, Nožička, Dufek. Pod vedením trenéra Dvořáka vybojoval postup do oblastního přeboru i dorost. V tomto soutěžním ročníku chválíme i B mužstvo, které pod vedením trenéra Kozmy a vedoucího Antoše vybojovalo druhé místo v okresním přeboru.

Tabulka

1. Spartak Police nad.. 30 109:32 73
2. SK Solnice 30 88:37 65
3. FK Náchod A 30 71:43 63
4. TJ Sokol Třebeš 30 54:58 49
5. TJ Dvůr Králové nad.. 30 51:39 48
6. FK Chlumec nad Cidlinou 30 55:53 45
7. FC Spartak Rychnov.. 30 51:50 40
8. SK Libčany 30 53:56 39
9. SK Dobruška 30 47:61 39
10. SK Česká Skalice 30 45:43 37
11. FK Jaroměř 30 56:62 37
12. SK Týniště nad Orlicí 30 43:50 37
13. SK Červený Kostelec 30 44:61 30
14. SK Jičín 30 35:74 25
15. TJ Jiskra Hořice 30 41:83 25
16. SK Lázně Bělohrad A 30 31:72 24

Kompletní tabulka

Poslední zápas

SK Česká Skalice
SK Jičín
3:3
Podrobnosti
Hřiště foto

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 24275
Posledních 30 dnů: 721 | Posledních 7 dnů: 239 | Poslední den: 27

© 2024 SK JIČIN | Všechna práva vyhrazena | skroutil@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne